Za jak dlouho zaberou antibiotika – Co je antibiotická rezistence?

Antibiotika jsou léky používané k boji proti infekcím způsobenými bakteriemi. Jsou také nazývány antibakteriálními látkami. Léčí zabíjením nebo snižováním růstu bakterií. První moderní antibiotikum bylo použito v roce 1936. Před antibiotiky bylo 30 procent všech úmrtí způsobeno bakteriálními infekcemi. Díky antibiotikům jsou dříve fatální infekce léčitelné. Antibiotika přicházejí ve formě tablet, kapslí, olejů, tekutin, krémů atd.

Jak antibiotika působí proti bakteriím?

Antibiotika bojují proti bakteriálním infekcím buď zabitím bakterií, nebo zpomalením a pozastavením jejich růstu. Dělají to takto:

* útočí na stěnu nebo povlak obklopující bakterie,

* zasahují do reprodukce bakterií,

* blokují produkci bílkovin u bakterií.

Za jak dlouho zaberou antibiotika?

Antibiotika začnou pracovat hned poté, co je užijete. I tak se ale nemusíte cítit lépe ihned, ale až po dvou až třech dnech. To, jak rychle se budete cítit lépe, závisí na typu infekce, kterou léčíte. Většina antibiotik by měla být užívána po dobu 7 až 14 dní. V některých případech funguje stejně dobře i kratší léčba. O délce léčby i správném typu antibiotik rozhodné váš lékař.

I když se po několika dnech léčby cítíte lépe, je nutné dokončit celý režim antibiotik, aby se vaše infekce zcela vyřešila. To také může zabránit rezistenci na antibiotika. Nezastavujte antibiotika předčasně, aniž byste poprvé mluvili se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Co je antibiotická rezistence?

Antibiotika jsou silné léky, které fungují velmi dobře pro určité typy onemocnění. Některá antibiotika jsou však nyní méně užitečná, než kdysi, kvůli zvýšení odolnosti proti antibiotikům. Antibiotická rezistence nastává, když bakterie již nemohou být kontrolovány nebo zabíjeny určitými antibiotiky. V některých případech to může znamenat, že pro určité podmínky neexistuje účinná léčba.

Každý rok 2 miliony lidí je infikováno bakteriemi, které jsou odolné vůči antibiotikům, což má za následek nejméně 23 000 úmrtí. Když užijete antibiotikum, jsou citlivé bakterie odstraněny. Bakterie, které přežívají během léčby antibiotiky, jsou často vůči tomuto antibiotiku rezistentní. Tyto bakterie mají často jedinečné vlastnosti, které zabraňují antibiotikům fungovat.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments