Za jak dlouho vyprchá pivo – Poradíme kdy můžete řídit?

V průměru trvá asi 1 hodinu, než vaše tělo rozbije jednu jednotku alkoholu (10 ml nebo 8 g čistého alkoholu). To se však může lišit v závislosti na:

* vaší váze,

* zda jste muž nebo žena,

* vašem věku,

* jak rychle nebo pomalu vaše tělo mění potravu na energii (váš metabolismus),

* kolik jídla jste jedli,

* typ a sílu alkoholu,

* zda užíváte léky a pokud ano, jaký typ.

Také může trvat déle, pokud vaše játra nefungují normálně.

Výpočet, za jak dlouho vyprchá pivo

To, za jak dlouho po pivu můžete řídit, se dá vypočítat i bez použití alkohol testeru. Víme, že lidské tělo odbourá průměrně 0,15 promile za hodinu. K tomu je ale potřeba vědět, kolik promile již v těle máme. I s tím si ale dokážeme poradit prostřednictvím jednoduchého výpočtu:

1. Množství alkoholu v decilitrech je třeba vynásobit obsaženým alkoholem v procentech a toto celé vydělíme hmotností člověka a koeficientem, který je pro muže 0,58 a pro ženy 0,49.

2. Jaký má pivo obsah alkoholu? Desetistupňové pivo se pohybuje v rozmezí 3,5 až 4,3 %, v našem výpočtu pro zjednodušení použijeme 4 %. A dvanáctistupňové pivo obsahuje 4,5 až 5 % alkoholu. V následujícím výpočtu použijeme hodnotu 5 %.

Desetistupňové pivo u muže

Takže pokud si muž o hmotnosti 80 kg dá půl litru desetistupňového piva, pak jeho množství promile vypočítáme následovně: 5 dl vynásobíme 4 % a vydělíme to koeficientem 0,58 násobeným hmotností 80 kg. Vyjde nám číslo 0,43, které určuje, že muž má po vypití půllitru piva 0,43 promile alkoholu v těle. Jestliže tělo odbourává alkohol rychlostí 0,15 promile za hodinu, pak pivo vyprchá z organismu za asi 2 hodiny 51 minut.

Dvanáctistupňové pivo u muže

A co když si dá muž o stejné hmotnosti dvanáctistupňové pivo? Pak bude mít podle našeho koeficientu 0,53 promile alkoholu, které odbourá za cca 3 a půl hodiny.

Odbourání piva u ženy

Pro srovnání si uveďme ještě ženu o hmotnosti 80 kg, která vypije půllitru „desítky“ a „dvanáctky“. Desetistupňové pivo jí přivodí 0,51 promile, čehož se bude zbavovat 3 hodiny 24 minut.

Z dvanáctistupňového piva bude mít 0,64 promile. Dvanáctistupňové pivo vyprchá za 4 hodiny 12 minut.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments