Za jak dlouho sroste kost – Jak dlouho trvá léčba?

Všechny zlomené kosti procházejí stejným procesem hojení. To platí, i pokud byla kost poraněna v rámci chirurgického zákroku. Proces hojení má celkem tři fáze: zánět, tvorba kostí a remodelace kostí.

Zánět

Zánět začíná bezprostředně po zlomenině kosti a trvá několik dní. Když je kost zlomena, dochází ke krvácení do této oblasti, což vede k zánětu a srážení krve v místě zlomeniny. To poskytuje počáteční strukturální stabilitu a rámec pro výrobu nové kosti.

Tvorba kostí

Tvorba kosti začíná, když je srážená krev, která tvoří zánět, nahrazována vláknitou tkání a chrupavkou (známou jako měkký kalus). Jak probíhá léčba, měkký kalus je nahrazen tvrdou kostí, která je na rentgenu viditelná několik týdnů po zlomenině.

Remodelace kostí

Přestavba kostní hmoty, konečná fáze hojení kostí, trvá několik měsíců. V remodelování se kosti dále tvoří a stávají se kompaktními a navracejí se do původního tvaru. Kromě toho se krevní oběh v oblasti zlepšuje. Jakmile dojde k adekvátnímu hojení kostí, vahou (jako je stojící nebo chůze) se podporuje remodelování kostí.

Jak dlouho trvá léčba kostí?

Kosti obvykle trvá šest až dvanáct týdnů k doléčení do značné míry. Obecně se dětské kosti léčí rychleji než kosti dospělých. Chirurg v oblasti nohou a kotníku určuje, kdy je pacient připraven navázat váhu na postiženou plochu. To bude záviset na umístění a závažnosti zlomeniny, typu provedeného chirurgického zákroku a dalších úvahách.

Co pomáhá podporovat léčbu kostí?

Pokud bude kost v průběhu plánovaného chirurgického zákroku krácena, mohou být provedeny některé kroky před a po operaci, aby se optimalizovalo uzdravení. Lékař může nabídnout poradenství o stravování a výživových doplňcích, které jsou nezbytné pro růst kostí. Pomoci může přestat kouřit a adekvátně kontrolovat hladinu cukru v krvi, obzvláště u lidí s diabetem. Kouření a vysoké hladiny glukózy narušují hojení kostí.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na