Za jak dlouho se vyléčí angína – Příčiny a příznaky

V zadní části krku se nachází mandle, které fungují jako filtry, zachycující bakterie, které by jinak mohly vstoupit do vašich dýchacích cest a způsobit infekci. Produkují také protilátky proti infekci. Ale někdy se nakazí samotné mandle. Ohromené bakteriemi nebo viry se zapálí nebo bobtnají a vyvine se nemoc známá jako angína. Ta je poměrně častá, zejména u dětí. Stav se může vyskytnout příležitostně nebo se často opakuje.

Příčiny a příznaky angíny

Bakteriální a virové infekce mohou způsobit angínu. Častou příčinou jsou bakterie Streptococcus. Dalšími běžnými příčinami jsou:

* Adenoviry,

* virus chřipky,

* virus Epstein-Barrové,

* viry parainfluenzy,

* enterovirus,

* virus herpes simplex.

Hlavními příznaky tonzilitidy jsou záněty a otok mandlí, někdy závažné, aby zablokovaly dýchací cesty. Mezi další příznaky patří:

* bolest nebo citlivost hrdla,

* zčervenání mandlí,

* bílý nebo žlutý povlak na mandlích,

* bolestivé puchýře nebo vředy na krku,

* bolest hlavy,

* ztráta chuti k jídlu,

* bolesti uší,

* potíže s polykáním nebo dýcháním ústy,

* oteklé žlázy v oblasti krku nebo čelisti,

* horečka, zimnice,

* zápach z úst.

U dětí mohou příznaky také zahrnovat:

* nevolnost,

* zvracení,

* bolest břicha.

Léčba angíny

Léčba tonzilitidy bude záviset částečně na příčině. K určení příčiny může lékař provést rychlý test, který zahrnuje jemný stěr ze zadní části krku v blízkosti mandlí pomocí bavlněného tampónu.

Laboratorní test může detekovat bakteriální infekci. Virová infekce se na testu nezobrazí, ale může se předpokládat, pokud je test na bakterie negativní.

Pokud testy odhalí bakterie, léčba bude zahrnovat antibiotika k léčbě infekce. Léčba antibiotiky trvá nejméně 10 dní. Antibiotika zaberou rychle, do 24 hodin. Protože pomáhají, spousta lidí má tendenci nedobírat je. Avšak to je veliká chyba, protože pak hrozí opětovné propuknutí akutní angíny.

Pokud je tonzilitida způsobena virem, antibiotika nebudou fungovat a vaše tělo bude samo bojovat proti infekci. Mezitím se můžete cítit lépe, bez ohledu na příčinu. Zde může léčba trvat i několik týdnů.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments