Za jak dlouho přijdou peníze na účet? Jak dlouho trvá převod

Očekáváte, že vám mají přijít peníze na účet. Za jak dlouho se tak stane je ale většinou ve hvězdách. Záleží totiž na tom, jaká je banka odesílatele a jaká je banka příjemce a také na tom, jaké má ta která banka podmínky. Zákon o platebním styku definuje podmínky platebního styku, kterými se musí každá banka řídit.

Platba, kterou posíláte na jiný účet banky

Zákon uvádí, že poskytovatel plátce je povinen připsat platební transakci na účet poskytovatele příjem do konce následujícího pracovního den, od té doby, co došlo k přijetí platebního příkazu. Když tedy dáte platební příkaz v pondělí, do úterý 23:59 hodin musí být částka na účtu poskytovatele příjemce. To ale neznamená, že za tuto dobu budete mít peníze na účtu samotný příjemce.

Platba, kterou přijímáte na účet

Pokud naopak čekáte na přijetí platby, pak poskytovatel příjemce musí provést transakci neprodleně poté, co byla částka platební transakce připsána na jeho účet. Pokud platba probíhá v měně jiné, než je měna členských zemí EU, pak poskytovatel příjemce musí provést převod peněžních prostředků do konce pracovního dne následujícího po dni, kdy byla částka platební transakce připsána na jeho účet.

Platba v rámci stejné banky

Platba v rámci jedné banky musí být podle zákona provedena v rámci jednoho pracovního dne. Většinou se tak děje v průběhu několika sekund (spíše minut). Ojediněle je takový převod učiněn v času kolem jedné hodiny.

Jak urychlit platbu?

Banky poskytují také způsob, jakým můžete svou platbu urychlit. Pokud posíláte peníze a chcete, aby je příjemce obdržel ještě ten den, pak si za takovou službu musíte zaplatit a musíte navíc splnit podmínku nejzazšího podání. Každá banka má tento čas stanoven odlišně, většinou musíte stihnout zadat platbu dopoledne. Informujte se u své banky.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments