Za jak dlouho přijde pokuta – Při překročení rychlosti

Možná už se vám to stalo – nepohlídali jste si rychlost a nedobrovolně si tak udělali fotku na radaru. V tuto chvíli nás napadá, kolik že nás to bude stát peněz a kolik bodů, a také za jak dlouho se můžete na pokutu „těšit“. To je těžké určit, záleží to na tom, jak rychle bude úřad postupovat. Časově není nijak omezen, má na to, jak se dočtete níže, tři roky.

Delší doba promlčení

Dříve platilo, že pokud pokuta nedošla do jednoho roku, stala se promlčenou. Protože si ale úřady, a zejména ty, které jednají o dopravních přestupcích, stěžovaly na nedostatek času, došlo k prodloužení promlčecí doby. Nyní je teda doba promlčení až tři roky. Důvodem je to, že někteří se snažili, aby si je pokuta nenašla – zvolili si neplatné doručovací adresy, nezřídka v zahraničí – například v Mongolsku nebo třeba na Kanárských ostrovech. Jakmile dojte k promlčení, přestupek je bez trestu a bez bodu.

Jak se vyhnout přestupku?

Pokud vám přijde pokuta, kde fotka není jednoznačně průkazná a chybí číslo průkazného měřicího zařízení, které se píše pod fotkou, pak lze přečin zpochybnit. Někteří lidé si najímají právníky, s jejichž pomocí se snaží vyhnout přestupku.

Kdy dojde k překročení rychlosti?

Spousta lidí se mylně domnívá, že překročit rychlost lze pouze překročením nejvyšší povolené rychlosti. Ve skutečnosti, ale musí řidič předvídat, a proto by měl jet tak rychle, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, kterou má před sebou. Rychlost přitom řidič předvídá podle svých schopností, podle toho, jaké je počasí (sníh, déšť), podle svého vlastního auta i nákladu v něm a dalším okolnostem, které může předvídat. Například podle jednoho soudního rozhodnutí je možné jet na neosvětlené dálnici s potkávacími světly maximální rychlostí 60 km/h.

Jak je to s velikostí pokut?

To, jak velká pokuta bude udělena, závisí na tom, o kolik byla překročena maximální rychlost, a zda se jednalo o blokové nebo správní řízení. Pokuty v blokovém řízení jsou nižší, jejich hodnota je od jednoho tisíce korun až do dvou tisíc pěti set korun, přičemž pokud dojde k překročení maximální rychlosti o více jak 40 km/h, pak jde případ automaticky do správního řízení. Zde je možná pokuta až do výše 10 000 Kč a zákaz řízení až na jeden rok.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments