Za jak dlouho přijde dopis / pohled?

Posílání dopisů dnes již příliš běžné není. Existují mnohem rychlejší formy, prostřednictvím kterých můžete dát někomu vědět důležité informace – e-mail, SMS, sociální sítě… Tyto formy navíc umožňují posílat nejen samotný text, ale také různá fota a další přílohy a navíc – je to zcela zdarma. Pokud posíláte dopis, musíte za to samozřejmě zaplatit.

Posílání dopisů

Existují ale případy, ve kterých je potřeba poslat nějaký dopis poštou. Typicky se může jednat o zaslání různých druhů výpovědí smluv – taková psaní pak zasíláme ještě navíc doporučeně. Některá psaní mají svou omezenou dobu, do které musí být zaslána, aby je daný subjekt přijal a schválil. To je důvod, proč se musíme zajímat o to, kdy přijde odeslaný dopis, popřípadě pohled.

Obyčejné psaní

Jako obyčejné psaní můžete poslat takový dopis nebo pohled, který nemají žádnou nebo jen malou hodnotu. Cena se odvíjí podle hmotnosti listovní zásilky. Bohužel neplatí heslo: „Dneska podáte, zítra dodáme.“. Za takovou zásilku Česká pošta nijak neodpovídá, ostatně vy ani nemůžete nijak dokázat, že jste ji odeslali. V dodacích podmínkách České pošty nenajdete termín, který by stanovoval, do kdy bude psaní dodáno. Obvykle se tak děje ale do čtyř dnů. Základní cena psaní do 50 g je nyní 19 Kč.

Doporučené psaní

Doporučené psaní odesíláte v případě, že je potřeba, abyste měli důkaz, že jste psaní skutečně odeslali. Jedná se důležitá psaní, jako jsou reklamace nebo právě výpovědi různých smluv. Zde se obvykle psaní doručuje následující den po podání. Bohužel tomu tak ale nemusí být vždy. Pokud si přejete, aby byl dopis doručen včas, můžete si připlatit za dodání expres – to je ale možné jen v rámci České republiky. Základní cena psaní bez příplatku za expresní podání při váze do 50 g je nyní 44 Kč.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na