Za jak dlouho od početí vyjde těhotenský test?

Pokud plánujete dítě, pak jste jistě napnutí, jestli to už tentokrát vyšlo. Nejčastějším způsobem, jakým to chcete zjistit je samozřejmě těhotenský test. Je ale nutné, aby uplynula určitá doba, aby byly výsledky těhotenského testu průkazné. Samozřejmostí je, že chcete výsledek znát co nejdříve, takže za jak dlouho od početí vyjde těhotenský test?

Jak funguje těhotenský test?

Těhotenský test měří hladinu těhotenského hormonu (hCG) v moči. Tento hormon se vyskytuje taktéž v krvi. Těhotenský hormon se začíná v těle ženy tvořit ihned poté, co embryo zahnízdí v děložní sliznici. K tomu dochází asi týden po oplodnění. Od této chvíle se hladina hormonu zvyšuje. Těhotenské testy jsou schopny naměřit hladinu tohoto hormonu až v době, kdy je očekávána další menstruace, tedy zhruba 14 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka.

Kdy si udělat těhotenský test?

Abyste dosáhli co největší spolehlivosti výsledku běžného těhotenského testu, udělejte si test hned ráno, při využití první ranní moči. I když jistě chcete vědět výsledek co nejdříve, důležité je počkat až do období, kdy očekáváte příští menstruaci. Nejlépe uděláte, když počkáte několik dní po tomto termínu. Ať už vám vyjde jakýkoli výsledek, vždy si jej potvrďte a po několika dnech test zopakujte. Proto jsou součástí jednoho těhotenského testu dva testovací proužky.

Výsledky těhotenského testu

Pokud vám vyšel dvakrát stejný výsledek, pak je velice pravděpodobné, jak vaše případné těhotenství dopadlo. Dnešní těhotenské testy jsou celkem spolehlivé. Pokud se ale výsledky liší (nebo i v případě, že vyšly dvakrát pozitivně), je načase navštívit gynekologa. Ten případné těhotenství potvrdí anebo vyvrátí. Nic není přesnější, než výsledek, o kterém vás informuje váš lékař.

Pozor! Pozitivní těhotenský test nemusí znamenat jen těhotenství, ale také přítomnost nádorového onemocnění.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na