Za jak dlouho lze zjistit těhotenství

Pokud se snažíte o miminko nebo jste jen měla nechráněný pohlavní styk, je vaším cílem co nejdříve zjistit, zda jste nebo nejste těhotná. Zjistit těhotenství lze několika způsoby, z nichž asi ten nejčastější je těhotenský test následovaný návštěvou u lékaře. Svou netrpělivost ale musíte krotit, protože oba dva tyto způsoby potřebují určitý čas, aby výsledky byly průkazné.

Těhotenský test

Těhotenský test zjišťuje přítomnost těhotenského hormonu (hCG hormonu) v moči. Asi týden po oplodnění dochází k zahnízdění embrya v děložní sliznici. Od této chvíle se hladina těhotenského hormonu postupně zvyšuje. Změřitelná v moči je ale až v okamžiku, kdy má nastat další menstruace, tedy zhruba 14 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka. Abyste dostali co nejspolehlivější výsledek, udělejte si test až několik dní po očekávané menstruaci. Spolehlivějšího výsledku dosáhnete taktéž v případě, že si těhotenský test uděláte hned ráno (s první ranní močí).

Kde si koupit těhotenský test?

Dříve bylo možné si těhotenský test pořídit pouze v lékárnách. S nástupem éry internetových obchodů si můžete těhotenský test objednat až domů v řádu několika dnů a zcela diskrétně. V současné době už ale můžete těhotenský test koupit také v drogeriích a některých supermarketech. Cena testů se pohybuje většinou do 100 Kč.

Lékař

Lékař může těhotenství zjistit na základě laboratorních testů (při odběru krve nebo moči, kde je přítomen těhotenský hormon) nebo z ultrazvuku. Aby bylo těhotenství na ultrazvuku vidět, je potřeba, abyste byla v pátém týdnu těhotenství. Dříve to bohužel ani lékař neuvidí. V případě, že si necháte udělat laboratorní testy na zjištění těhotenství, výsledek je průkazný až tehdy, kdy je hodnota hCG ve vašem těle 1 000 jednotek a výš. Hodnota hCG je ale individuální.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na