Za jak dlouho lze udělat těhotenský test – Co znamená hCG hormon?

Ať už se snažíte otěhotnět nebo ne, jednou z nejjednodušších a poměrně spolehlivých metod, jak to zjistit, je těhotenský test. Zvláště, když zažíváte potenciální časné známky těhotenství, jako je nevolnost, bolesti hlavy a únava, může být těžké odolat otestování dříve, než je těhotenský test průkazný. Opravdu potřebujete počkat až do prvního dne vaší vynechané periody, nebo můžete otestovat dříve?

hCG hormon

Na tuto otázku jsou opravdu dvě odpovědi: kdy můžete a kdy byste měli. Těhotenský test si můžete udělat kdykoli, od toho vás nemůže nic zastavit. Avšak v některých případech to může být jen plýtváním časem a penězi. Dokonce i v případě, že došlo k početí, oplodněné vajíčko nezačne vyrábět hCG – hormon, který detekují těhotenské testy – až po dokončení implantace.

Spolehlivost

I když je technicky možné, že k implantaci dochází kdykoli během šesti až dvanácti dnů po ovulaci, v 85 procentech se vyskytne mezi osmým až desátým dnem po ovulaci. Proto je vhodné aplikovat těhotenský test až osmý den po ovulaci. Po implantaci se hladiny hCG začínají zdvojnásobovat zhruba každých 48 hodin.

Hladiny hCG hormonu

Výchozí hladiny hCG, počáteční hladiny hCG na začátku těhotenství a to, kdy dojde ke zdvojnásobení hCG se liší od ženy k ženě a od těhotenství k těhotenství. Spolu s datem implantace tyto faktory ovlivní, jak brzy můžete aplikovat spolehlivě těhotenský test.

Jak se vyhnout nepřesným výsledkům?

1. Netestujte se dříve než 12 až 14 den po ovulaci.

2. Opakujte test o dva dny později. Pokud máte negativní výsledek, pak to může znamenat, že hladiny hCG se ještě nezdvojnásobily. Po dvou dnech můžete dostat pozitivní výsledek, který už může být průkazný.

3. Používejte kvalitní těhotenské testy, o jejichž spolehlivost se můžete opřít. Nezapomínejte ale, že těhotenství vám na 100 % potvrdí pouze váš gynekolog.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments