Za jak dlouho je hotový občanský průkaz?

Občanský průkaz musí mít v České republice každý občan, který dosáhnul 15 let a má na území ČR trvalý pobyt. Dnes už je vydávání občanského průkazu velice jednoduché – nemusíte s sebou mít dokonce už ani svou fotografii – tu vám udělají na úřadě zdarma. Občanský průkaz ale může mít i osoba, jejíž svéprávnost byla omezena nebo také osoba mladší 15 let či taková osoba, která nemá trvalý pobyt na území ČR. Tyto občanské průkazy jsou vyřizovány na žádost dotčených osob.

Druhy občanských průkazů

Vydávají se celkem tři druhy občanských průkazů:

1. Občané mladší 15 let dostanou občanský průkaz s platností na 5 let.

2. Občané starší 70 let dostanou občanský průkaz s dobou platností na 35 let.

3. Občané starší 15 let, ale mladší než 70 let, dostanou občanský průkaz s platností 10 let.

Dále se můžete rozhodnout, zda budete chtít občanský průkaz s čipem nebo bez něj.

Za jak dlouho si můžete vyzvednout nový občanský průkaz?

První občanský průkaz získávají osoby, které dosáhly 15 let. Jak vydání prvního občanského průkazu, tak také jeho výměna trvá určitou dobu. Na vyřízení svého občanského průkazu si musíte počkat standardní čekací dobu. Ta činí 30 dnů od podání žádosti.

Je ale možné zažádat si o zrychlené vydání občanského průkazu (to se dělá, když OP potřebujete rychleji – například, když chcete vycestovat v rámci EU). Svůj občanský průkaz tak můžete získat za poplatek již do 5 pracovních dnů, nebo pokud zažádáte o tzv. SUPERBLESK, získáte občanský průkaz do 24 hodin. Tento zrychlený průkaz si ale můžete vyzvednout pouze v Praze na Ministerstvu vnitra.

Kolik stojí občanský průkaz?

Za svůj první OP neplatíte. Platí ho ale například osoby mladší 15 let (50 Kč). Za zrychlené vydání OP si taktéž připlatíte – ten superrychlý, který dostanete do 24 hodin stojí 1 000 Kč, když si o něj zažádáte na Ministerstvu vnitra. Pokud si o něj zažádáte na úřadě, platíte 500 Kč (občané mladší 15 let platí jen polovinu). Pokud budete chtít OP do 5 pracovních dnů, pak si připlatíte 500 Kč, podáte-li žádost na Ministerstvu vnitra, jinak 250 Kč.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na