Za jak dlouho je hotový cestovní pas – Jak dlouho trvá vyřízení?

O cestovní pas si musí zažádat každý, kdo chce cestovat mimo Evropskou unii. Cestovní pas může mít každá osoba nad 18 let, osoby od 15 let pouze se souhlasem zákonného zástupce. Každá osoba si musí podat žádost o vydání cestovního pasu, a to u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností (i když pocházíte z Prahy, můžete si o pas zažádat na brněnském úřadu).

Žádost o vydání cestovního pasu

Pokud chcete získat cestovní pas, musíte podat žádost o vydání cestovního pasu. K tomu budete potřebovat občanský průkaz (nebo jiný doklad, ve kterém je uvedeno vaše jméno, příjmení, datum narození a rodné číslo – rodný list, oddací list). U osoby do 15 let je pak třeba podat rodný list nebo občanský průkaz rodiče, je-li v něm dítě zapsáno.

Za jak dlouho je pas hotový?

Úřady mají standardní lhůtu 30 dní na vyřízení a vydání cestovního pasu. Existují ale i zastupitelské úřady, a ty na to mají lhůtu delší – 120 dnů. Pokud potřebujete vycestovat narychlo, můžete si připlatit a ve lhůtě do šesti dnů můžete obdržet svůj pas.

Svůj cestovní pas si můžete převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého jste podali žádost, nebo u jiného úřadu – to ale pouze v případě, že jste tento požadavek napsali do žádosti o vydání cestovního pasu a pouze jedná-li se o cestovní pas vydaný ve lhůtě 30 dnů (cestovní pas vydaný ve zkrácené lhůtě si musíte vyzvednout na místě, kde jste podali žádost).

Kolik za pas zaplatíte?

Standardní cena cestovního pasu je 600 Kč, avšak osoby do 15 let zaplatí 100 Kč. Pokud potřebujete pas ve zkrácené lhůtě, musíte si ale dost připlatit – cena takového expresního vydání je 4000 Kč u osob nad 15 let a 2 000 Kč u osob do 15 let. Poplatky se platí hned při podání žádosti. Cestovní pas si musí převzít osoba, pro kterou je byl vydán (popřípadě zákonný zástupce).

Jaká je doba platnosti?

Osoby do 15 let mají pas vydaný s platností 5 let, osoby nad 15 let pak mají platnost 10 let. Zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů bylo zrušeno.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments