Za jak dlouho dostanu nemocenskou – Kdy chodí nemocenská?

Nemocenská je náhrada platu v době, kdy jste nemocní a nemůžete vykonávat svou práci. Jakým systémem se vyplácí? První tři dny nedostanete nic. Od 4. do 14. dne nemoci jste pak placeni svým zaměstnavatelem – nejedná se o nemocenskou, ale o náhradu mzdy. Od 15. dne poté se poté vyplácí nemocenská. Výše nemocenské a náhrady mzdy se může lišit, v závislosti na tom, jak dlouho jste nemocní.

Výše nemocenské

Náhrada mzdy, kterou platí zaměstnavatel svému zaměstnanci v případě nemoci, se na rozdíl od nemocenské nepočítá náhrada mzdy za každý den, ale pouze za každý pracovní den. Nemocenská se vypočítává s pomocí denního vyměřovacího základu. Ten je dán součtem hrubých příjmů za poslední rok, který je vydělen počtem dní v roce. Poté se ještě o něco snižuje prostřednictvím redukčních hranic. Výše nemocenské se pak určuje procentem:

* Od 15. do 30. dne nemoci je výše nemocenské stanovena na 60 % denního vyměřovacího základu.

* Od 31. dne do 60. dne pak nemocenská dosahuje 66 % denního vyměřovacího základu.

* Od 61. dne pak je výše nemocenská 72 % z denního vyměřovacího základu.

Jak je to s výplatou nemocenské?

Podle zákona se nemocenská vyplácí do jednoho měsíce od doby, kdy byly doručeny všechny potřebné podklady, které činí nárok na výplatu dávky. Platí, že první výplata většinou trvá nejdéle, následující výplaty už přijdou dříve. Abyste zbytečně neprodlužovaly dobu výplaty nemocenské, dodejte všechny podklady na příslušná místa co nejdříve.

Jak správně postupovat?

Neschopenku (s růžovým pruhem) od lékaře předejte svému zaměstnavateli do tří pracovních dnů. Spousta zaměstnanců se zapomíná na této neschopence na druhé straně podepsat. Pro urychlení výplaty je dobré vyplnit, zda chcete peníze na účet nebo složenkou. Při kontrole u lékaře dále dostanete tzv. „lístek na peníze“. Tomu se oficiálně říká potvrzení o trvání pracovní neschopnosti. Tento „lístek na peníze“ odevzdáváte taktéž svému zaměstnavateli, který jej musí co nejdříve poslat na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). A právě datum, kdy OSSZ obdrží všechny potřebné doklady, je důležité. Do třiceti dnů od tohoto data totiž musí dojít k výplatě nemocenské.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments