Za jak dlouho doroste nehet – Jak rychle roste nehet?

Nehty stejně jako vlasy, jsou složeny z bílkovin a tuků a nejsou živou tkání. Nehty rostou průměrně asi 0,25 cm za měsíc. Pokud není nehet poškozen je obvykle schopen dorůstat i po zlomení do své původní délky. Hlavní funkcí nehtů je chránit nehtové lůžko a pokožku na horní špičce prstu. Za silné nehty je zodpovědná také naše strava.

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory lámavých nehtů?

Protože jsou nehty na špičce prstů, jsou náchylné k poškození. Každý, kdo pracuje nebo hraje, běží nebo chodí, si již zranil nehet. Čím delší nehty jsou, tím častější je jejich poškození. Toto poškození bývá také závažnější, protože se může odstranit větší kus nehtu. Nejedná se jen o nehty na rukou, ale také na nohou. Například špatně nasazené boty nebo nevhodná obuv mohou dlouhodobě poškozovat vaše nehty.

Jak dlouho trvá, než nehet doroste?

Nehty rostou rychlostí 0,3 cm za měsíc. Nehty na nohou rostou pomaleji, obvykle téměř o polovinu. Nehty se mohou úplně zotavit za tři až šest měsíců. Prsty, které utrpěly zranění, jež postihuje také nehty, rostou pomaleji.

Jaká je léčba zlomeného nehtu?

Pokud je celý nehet odpojen od prstu, není možné provést opravu, opětovné připojení nebo výměnu. Pokud dojde k poškození sousedních tkání, nehtového lůžka nebo proximálního záhybu nehtů, které by mohlo vést k tvorbě jizev, měli byste navštívit lékaře. Pokud je část nehtu stále přilnavá k nehtovému lůžku, může být ponechána nedotčená. Nepřilnavá část nehtu by měla být odstraněna. Měla by být přijata obvyklá místní opatření k prevenci infekce. Poškozená kůže by měla být pokryta vhodným obvazem. Pokud se nehtová lůžka a nehtové lůžko nepoškodí, měl by se nehet normálně vrátit.

Je možné zabránit lámání nehtů?

Nošením vhodných, prostorných bot může snížit poškození nehtů. Vyhýbejte se situacím, ve kterých může dojít ke zlomení nehtů, nebo si zastřihněte nehty tak, aby byly kratší – ty se nelámou.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments