Za jak dlouho člověk vykrvácí

Každý rok zhruba 2 miliony lidí umírají na vykrvácení. Přibližně 1,5 milionu těchto úmrtí je výsledkem fyzického úrazu. Přestože úrazy jsou často spojeny s viditelnými ranami, můžete vykrvácet až do smrti (exsanguinace), aniž by někdy viděli jedinou kapku krve.

Jak to vypadá?

Vykrvácení nemusí být bolestivé, ale počáteční zranění může být. Například pokud jste zraněni při autonehodě, můžete se setkat s velkou bolestí z poranění nebo zranění. Můžete začít krvácet v důsledku zranění. Tato ztráta krve nemusí způsobovat více bolesti než zranění.

Vzhledem k tomu, že ztráta krve stoupá, začnete zaznamenávat známky a příznaky hypovolemického šoku nebo hemoragického šoku. Hemoragický šok je život ohrožující stav. Nastane, když vaše tělo rychle ztratí hodně krve.

Mírné příznaky hemoragického šoku zahrnují:

* Závrať,

* Pocení,

* Únava,

* Nevolnost,

* bolest hlavy.

Příznaky se stanou závažnějšími, jelikož stoupá ztráta krve. Mezi tyto příznaky patří:

* bledá kůže,

* studená nebo pokrčená pokožka,

* rychlá srdeční frekvence,

* slabý puls,

* rychlé, mělké dýchání,

* závrať,

* zmatek,

* ztráta vědomí.

Jak dlouho to trvá?

Vykrvácet můžete velmi rychle. Není-li krvácení zastaveno, člověk může vykrvácet za pět minut. A jestliže jsou zranění vážná, může být tato časová osa ještě kratší. Avšak ne každý člověk, který krvácí, zemře během několika minut od začátku krvácení. Máte-li například problém se srážením krve nebo pomalé vnitřní krvácení, může trvat několik dní, než ztráta krve bude dostatečně závažná, aby způsobila hemorrhagický šok.

Kolik krve je ztraceno?

Množství krve, kterou máte ve svém těle, závisí na vašem věku a velikosti. Národní instituce zdravotnictví říkají, že muž o hmotnosti 77 kg má v těle 5 až 6 litrů krve. Menší žena může mít v těle 4 až 5 litrů.

Hemoragický šok začíná, když ztratíte asi 20 procent, nebo jednu pětinu krve nebo tekutiny vašeho těla. V tomto okamžiku vaše srdce není schopno pumpovat dostatečné množství krve v těle. Vykrvácíte, když ztratíte 40 % krve nebo tekutin. Tento stav může být smrtelný, pokud krvácení není rychle zastaveno a léčeno.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments