Jak dlouho žije kočka – Jaká je délka kočičího života?

Milovníci koček chtějí vědět, jak dlouho může jejich kočka žít. Informace pomáhají při praktickém plánování a emoční připravenosti. I když je to jako ptát se, kolika let se dožívají lidé, statistiky nám umožňují odpovědět i na otázku, kolik let to tak může být. Obecným způsobem. Samozřejmě není možné říci, zda se vaše kočka nedožije mnohem vyššího věku, než je obecný průměr.

Délka kočičího života

Očekávaná délka života koček, která je uvedena v referenčních textech, se mění, avšak dobrý, průměrný údaj je 10 až 15 let. Další statistické údaje, které veterinární lékaři běžně používají v praxi, jsou následující:

* Kočky, které tráví svůj čas většinou venku, mají tendenci dožít se až 7 let, zatímco kočky, které žijí jen uvnitř domu nebo bytu se dožívají až dvojnásobku, tedy 14 let.

Tato čísla se mohou zdát nízká, ale nezapomínejme, že jsou průměrná. Zahrnuty jsou tak kočky, o které je velice dobře postaráno, stejně tak kočky, které zemřou v důsledku nemoci nebo nehody. Váš mazlíček se tak klidně může dožít i 20 let (ale to už jsou rekordní čísla).

Typický příklad

Zde je příklad pomocí poměrně typického vrhu čtyř koťat. Jedno ze skupiny koťat se dožilo 18 let, jiný sourozenec umírá v rámci související choroby ve velmi slušném věku 15 let. Avšak jedno z koťátek zemřelo v důsledku infekční choroby, ještě než dovršilo dospělosti a poslední bylo přejeto autem ve věku 10 let. Pokud se podíváte na vrh jako celek, dosáhneme průměru 10- 15 let, navzdory dlouhé životnosti dvou koček.

Člověk vs. kočka

Dalším způsobem, jak odpovědět na otázku „Jak dlouho žijí kočky?“ je podívat se na různé míry stárnutí zvířat a lidí. To znamená přepočítat kočičí věk na lidský. Je zde zahrnuto to, kdy dochází kočka do puberty, současně s člověkem.

* 1 měsíc znamená 1 rok lidského věku.

* 4 měcíce jsou 6-8 let u člověka.

* 6 měsíců je 10 let u člověka.

* 1 rok je 15 let u člověka (zde se projevuje puberta).

* 2 roky jsou 24 let u člověka.

* 10 kočičích let je pak 56 let u člověka.

* 15 let znamená 76 lidských let.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments