Jak dlouho roste pes – Růstová křivka psa

Někdy si přejeme, aby štěňátka zůstala navždy malá, ale je nevyhnutelné, že vyrostou. Máte-li štěně, zvláště smíšené plemeno, můžete se zajímat, kdy váš pes dosáhne své plné velikosti. Stále roste? Bude ještě větší?

Mnozí z nás se ptají: kdy štěňata přestanou růst?

Pravda, odpověď se liší podle velikosti psa. Obecně platí, že menší psi dosáhnou plnoprávné velikosti v mladším věku než větší psi.

* Velmi malá plemena psů (například čivava) dosahují plné velikosti od 10 měsíců do 1 roku věku.

* Malá a střední plemena (pudl, bígl, malí knírači) vyrostou v období 12 až 15 měsíců věku a dosáhnou své hmotnosti přibližně v 18 měsících věku.

* Středně velká plemena psů (kolie, labrador, boxer) dosáhne své plné velikosti ve věku 18 měsíců a svou plnou váhu dosáhnou do dvou let.

* Velká psí plemena (mastif, doga) může dorůst své plné velikosti do 18 měsíců, ale svou plnou váhu dosáhnou až za tři roky.

Dobrým ukazatelem pro velká plemena psů je velikost jejich tlapky. Když jsou štěňátkem, zdá se, že velké plemena psů mají nadměrné tlapky, které vypadají nepřiměřeně ke zbytku těla. Nicméně, po plném dorostení do jejich tlap, budou vypadat lépe proporcionálně.

Znamení, že je štěně dospělé

Většina psů dosáhne své plné velikosti v době, kdy jsou ve věku 12 až 18 měsíců, ačkoli to trvá déle, než některé z největších plemen skončí růst. Některá plemena dokonce dosáhnou plného vzrůstu během prvních šesti měsíců života, ačkoli to trvá déle, než to zbytek těla dohoní. Z pohledu zralosti je důležité mít na paměti, že různé plemena mají tendenci dozrávat různě rychle. Zatímco někteří psi dosáhnou zralosti blízko konce svého prvního roku života, jiným trvá výrazně déle, než dozrají.

Například border kolie a jiní psi se začínají chovat jako dospělí, až když mají dva roky a louisianský leopardí pes není úplně zralý, dokud nedosáhne věku tří let. Na druhou stranu, pudl a Shih-Tzu se obvykle chovají jako dospělí v době, kdy jsou ve věku 12 až 15 měsíců. Pokud si přivedete domů psí plemeno, kterému trvá déle než dozraje, je důležité, abyste byli mentálně připraveni žít s dospělým psem, který se po dlouhou dobu chová jako štěně.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments