Jak dlouho nechat Priessnitzův zábal? Zábaly proti bolesti v krku

Zábal, nebo přesněji Priessnitzův zábal se trvale a úspěšně používá při bolesti v krku, kašli nebo také při vysoké teplotě. I dnes jsou někteří lékaři téměř v šoku nad tím, s čím přišel Vincent Priessnitz již v polovině 19. století. Svým objevem předstihl dobu, ve které žil. Vodní aplikace, které byly popularizovány hydroterapeutiky z konce 19. století, jako jsou Kneipp, Kuhne, Bilz a Just, lze vysledovat zpět až k Priessnitzovi, který je dnes považován za zakladatele vodoléčby.

Priessnitzův zábal

Priessnitzův zábal si můžeme představit jako studený obklad, který se přikládá lokálně (na postižené místo, popřípadě kolem celého těla). Pokud se tělo dostane do kontaktu se studeným obkladem, bude se snažit co nejrychleji zahřát a zvýší se prokrvení v postižené oblasti. Používá se (jak už jsme naznačili výše) na vysokou horečku, angínu, lokálně se přikládá také na klouby při revmatických bolestech, ale dokáže si poradit také s běžnou bolestí v krku.

Tím, že zábaly zlepšují prokrvení, je vhodné je používat také při trombózách a modřinách. Vyšší prokrvení zrychluje celkový proces hojení.

Aplikace Priessnitzova zábalu

Aby zábaly dobře fungovaly, musí být taktéž dobře aplikovány. U zábalu je důležité zapaření. Toho docílíme prostřednictvím tří vrstev Priessnitzova zábalu:

* První vrstvou je tkanina (například z bavlny), která je namočena ve studené vodě a poté přiložena na postižené místo – například na krk.

* Druhou vrstvou je nepromokavá vrstva, která způsobí zapaření. Tato vrstva musí být větší než první vrstva a musí celkově zabalit první vrstvu, aby skutečně došlo k zapaření.

* Třetí a poslední vrstva je pak suchá tkanina (například šátek) která se omotá kolem obou předchozích vrstev.

Jak dlouho nechat zábal?

Takto připravený zábal nechte působit 30 až 60 minut. Podle závažnosti onemocnění můžete zábal provádět až dvakrát denně.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments