Jak dlouho nechat schnout penetraci? – Kdy začít malovat

Penetrační nátěr je důležitou součástí každé výmalby, avšak někteří lidé, si chtějí ušetřit práci, a tak ho vynechávají. Přitom právě penetrační nátěr dokáže ovlivnit celkový vzhled výsledné malby. Penetrace je vlastně úprava savosti podkladové plochy. Pokud penetrační nátěr neaplikujeme, pak hrozí, že se malba bude záhy odlupovat.

Na co je penetrační nátěr?

Jak už bylo naznačeno výše, penetrační nátěr slouží k tomu, aby veškerá plocha, na kterou budeme provádět malbu, měla jednotnou nasákavost. To znamená, že se barva uchytí na všech místech rovnoměrně. Penetrací zvyšujeme také přilnavost povrchu, takže celkový nátěr bude vypadat kvalitněji. Nepočítejte ale s tím, že penetrace vyřeší problém u starých maleb, ty budou potřebovat ještě další zásahy, jako je například seškrábání staré malby a srovnání zdí do roviny.

Jak se penetrační nátěr nanáší?

Před nanesením penetračního nátěru se většinou seškrabává a zarovnává stará malba. U nových zdí, které ještě nikdy nebyly malovány, se penetrace pro dosažení lepšího výsledku taktéž používá. Penetrační nátěr lze použít jak v interiéru, tak také v exteriéru. U starších zdí může být potřeba nanést až dvě penetrační vrstvy – důležité je nechat je vždy řádně zaschnout.

Schnutí penetrace

Aby penetrace fungovala tak, jak má, je důležité nechat ji po aplikaci řádně zaschnout. To trvá 4 až 12 hodin, v závislosti na savosti podkladu, teplotě a dalších faktorech. Důležité je ale nechat penetrační nátěr aplikovaný po dlouhou dobu, protože pak zase chytá prach. O tom, jak dlouho by penetrace měla schnout, se dočtete na daném výrobku, který si zakoupíte. Penetraci můžete nanášet pomocí stříkací pistole, ale mnohem lepší je aplikace s pomocí štětce nebo válečku.

Díky penetraci tedy docílíte kvalitního nátěru bez pozdějšího loupání nátěru, nevzniknou vám „mapy“ a odstraníte si také komplikace spojené s nanášením na starou malbu (trhání se staré malby a její nalepení na váleček).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments