Jak dlouho můžu být na OČR? – Ošetřování člena rodiny

OČR neboli ošetřování člena rodiny je jednou z typů dávek nemocenského pojištění. Osoba, která chce být na OČR (tedy chce ošetřovat člena rodiny) si musí platit nemocenské pojištění. To je základní podmínkou. Na ošetřovné má rodič nárok tehdy, když musí pečovat o nemocné dítě nebo o zdravé dítě do 10 let, když mu škola byla uzavřena z důvodu například karantény nebo havárie.

Ošetřovné

Dávka, která se v rámci OČR vyplácí, se nazývá ošetřovné a náleží tomu, kdo kvůli péči o svého blízkého nemůže pracovat. Ošetřovné se vyplácí (na rozdíl od nemocenské) již od prvního dne ošetřování. Avšak na OČR může být člověk pouze 9 kalendářních dní (rodič samoživitel pak až 16 kalendářních dní), poté už nemá nárok na ošetřovné.

Kolik činí ošetřovné?

Další věc, která nás bude zajímat, je to, kolik činí ošetřovné. Je to 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu na jeden kalendářní den. I když to zní poněkud složitě, redukovaný denní základ není nic jiného, než průměrná denní mzda za poslední rok, kdy zaměstnanec odváděl nemocenské pojištění. Ošetřovatelem tedy nemůže být podnikatel, který toto nemá v rámci nemocenského pojištění sjednané, nebo osoba nezaměstnaná, za kterou nemocenské pojištění odvání stát.

Kdo může pečovat o nemocné dítě?

Platí, že rodiče dítěte se mohou na OČR vystřídat. Jejich maximální délka se tím ale neprodlužuje, nárok na ošetřovné tedy mají oba rodiče po délku 9 kalendářních dní, nikoli po dvojnásobnou dobu. Vystřídat se ale mohou pouze jednou.

Jakým způsobem dát vědět zaměstnavateli?

Lékař (popřípadě školní instituce, která musela být v důsledku havárie nebo karantény uzavřena) vydá příslušný tiskopis, který rodič co nejdříve odevzdá zaměstnavateli. Začátek doby, kdy je rodič na OČR je tak stanoven právě tímto tiskopisem.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments