Jak dlouho kojit novorozence – Jak ukončit kojení?

Jak dlouho trvá kojení? Je to osobní rozhodnutí, které má každá rodina udělat. Světová zdravotnická organizace doporučuje exkluzivní kojení (tj. žádné jiné tekutiny nebo tuhé látky) po dobu šesti měsíců a poté pokračuje v kojení spolu s pevnými potravinami po dobu 2 let nebo tak dlouho, jak si dítě a matka přeje. Přečtěte si o tom, co poskytuje kojení v různých stáří a stádiích života dítěte. Dokonce i v případě, že kojení neproběhlo tak, jak jste plánovali, můžete být ujištěni, že dokonce i několik dní mléka je pro vaše dítě důležité.

Kojení prvních pár dní

Kojení v prvních dnech je důležité kvůli obsahu kolostra. Toto kojení dává vašemu dítěti první imunitní látky a pomáhá jeho trávicímu systému fungovat hladce. Pomáhá také tomu, aby se vaše tělo se zotavilo od porodu. Ať už jste se rozhodli krmit z lahve, tyto první dva dny je dobré dopřát dítěti pravé mateřské mléko.

Kojení do 4-6 týdnů

Novorozenci, kteří nejsou v tomto období kojeni, jsou mnohem častěji nemocní a mají mnohem více problémů s trávením než kojené děti.

Kojení do 3-4 měsíce

Trávicí systém vašich kojenců dozrál a bude mnohem lépe tolerovat cizorodé látky. Podávání pouze mateřského mléka během prvních 6 měsíců pomáhá chránit před infekcí (např. ušní, respirační a gastrointestinální).

Kojení do 6 měsíce

Kojení do 6 měsíce, aniž byste přidali jiné jídlo nebo nápoje, pomůže zajistit dobré zdraví během prvního roku života dítěte, snížíte nebezpečí infekce malého dítěte a dětské rakoviny a snížíte riziko rakoviny vlastního prsu. Exkluzivní, časté kojení během prvních 6 měsíců, pokud se vaše menstruace dosud nevrátila, poskytuje 98 % účinné antikoncepce.

Kojení do 9 měsíce

Takto dlouhým kojením podpoříte rychlejší vývoj mozku a těla dítěte. Odstavení může být v tomto věku poměrně snadné. Avšak pokud chcete své dítě odstavit včas, ujistěte se, že jste vašemu dítěti poskytli více, než jen stravu.

Kojení do 1 roku

Dítě zvládne jíst většinu rodinných jídel, ale mateřské mléko mu poskytne mnoho zdravotních přínosů, ze kterých se bude těšit celý život. Bude mít například silný imunitní systém.

Kojení do 18 měsíců

Kojení v tomto období poskytuje výživu a obranu proti nemocem. Dítě mělo dostatek času vytvořit si s vámi pevnou vazbu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments