Jak dlouho je salmonela infekční – Vše o salmonelóze

Salmonela je druh bakterie, který je šířen tím, že se jí potraviny infikované bakteriemi. Salmonelové infekce jsou vysoce nakažlivé. Jsou také známé jako salmonelóza. Osoba, zvíře nebo předmět nesoucí bakterie vás mohou vystavit této nemoci.

Symptomy salmonelózy mohou zahrnovat:

* ztráta chuti k jídlu,

* průjem,

* křeče v břiše,

* silné bolesti hlavy,

* zimnice,

* horečka,

* pocit nevolnosti,

* zvracení,

* krev ve stolici.

Jak se salmonela šíří?

Bakterie Salmonella způsobují infekce fekálně-orálním přenosem. To se stává, když jídlo, voda nebo předměty, které nesou bakterie, přicházejí do kontaktu s všimi ústy. Konzumace syrového nebo nedopečeného masa je nejčastějším způsobem šíření salmonely. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí odhadují, že 94 procent případů salmonelózy pochází z potravy. To zahrnuje:

* hovězí maso,

* vepřové maso,

* kuřecí maso,

* krocan,

* ryba.

Syrové maso může přenášet fekální bakterie, které byly přítomné na zvířeti před porážkou. Vejce z kontaminovaného ptáka mohou také přenášet bakterie Salmonella. Zejména konzumace syrových vajec zvyšuje riziko infekce salmonelou.

Nemyté ovoce a zelenina mohou také obsahovat fekální bakterie. Bakterie mohou napadat ovoce a zeleninu prostřednictvím hnojiva nebo kontaminované vody. Bakterie mohou také pocházet z odpadu zvířat blízko místa, kde bylo pěstováno ovoce nebo zelenina.

Jak dlouho je salmonelóza nakažlivá?

Příznaky salmonelózy obvykle trvají asi čtyři až sedm dní. Člověk může stále přenášet bakterie několik týdnů po vymizení příznaků a dokonce i po několika měsících.

Většina bakterií Salmonella žije na suchých površích po dobu až čtyř hodin, než už nejsou infekční. Ale míra přežití Salmonelly závisí také na druhu. Studie z roku 2003 zjistila, že Salmonella enteritidis může po dobu čtyř dnů přežít v dostatečně vysokém množství, aby ještě vedla k nemoci.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments