Jak dlouho hárá fena – Co je dobré vědět u hárání fen

Feny dosahují sexuální zralosti (období, kdy začínají produkovat vajíčka, která mohou být oplodněna) mezi sedmým a desátým měsícem. Od té doby začíná mít fena období, které nazýváme „hárání“, které trvá něco mezi 10 a 12 dny.

Jak poznám, že moje fena hárá?

Existuje několik znaků, podle kterých to můžete poznat.

Krvácení

První známkou, která naznačuje tuto fázi, je krvácení, které lze pozorovat v období deseti dnů. Obvykle se porovnává s menstruačním obdobím žen. I když se jedná o krvácení, proces je úplný opak toho, co se děje během menstruace žen nebo samice šimpanzů, což jsou jediné druhy, které menstruují.

Otok vulvy

Dalším znakem je otok vulvy, který zvyšuje jeho velikost, dokud nedosáhne dvojnásobku obvyklé velikosti. U každého zvířete se toto období vyskytuje v různých okamžicích, což znamená, že v průběhu roku neexistuje žádný konkrétní čas, ve kterém všechny feny hárají.

Nápadníci

Nepochybně nejjasnějším znamením, které ukazuje, že fena hárá, je přítomnost jednoho nebo několika psích „kandidátů“ různých rozměrů, barev, atd.

Přijme fena každého partnera?

Musíme mít na paměti, že ne vždy fena přijímá psa, kterého jsme pro ni vybrali. Proto můžete sice vybírat psa, který má vhodné vlastnosti, které chceme i pro budoucí štěňátka. Fena sama si vybere partnera, který jí bude vyhovovat – i když bude mít ohnutý ocas a další vlastnosti, které nechceme.

To, zda fena přijme psa, závisí také na tom, jestli je připravená na mateřství. To poznáte tak, že stojí klidně s ocasem vzhůru a s očekáváním, že se setká s jinými psy. Psi se budou snažit setkat co nejdříve s hárající fenou – půjdou přes překážky, jako jsou ploty – podhrabou se, protáhnout se miniaturní dírou atd. Musíme mít na paměti, že existuje více psů než samic, takže možnosti, že se spojení zrealizuje, jsou poměrně vysoké.

3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments