Jak dlouho bolí naraženina – Může být nebezpečná? Léčba naraženiny

Pokud jste někdy narazili nějakou částí těla, a ihned jste cítili bolest, pravděpodobně jste zaznamenali časté příznaky naraženiny. Naraženiny se týkají především prstů – jak na noze, tak i na ruce. Jakákoli trauma nebo zranění prstu může vést k:

* silná bolesti,

* zánět (bolest, zarudnutí a otoky),

* potíže s použitím postižené části,

* ztráta citu na špičce prstu,

* modřiny a změna barvy kůže a prstu,

* ztuhlost prstů.

Nehty na rozbitém prstu mohou také vypadnout během jednoho nebo dvou týdnů po zranění.

Okamžitá pomoc

Nejlepší způsob, jak získat okamžitou úlevu od naraženého prstu, je léčit zánět. Zánět je hlavní příčinou bolesti, otoku a zarudnutí. Jak?

1. Odpočinek. Jakmile se zraníte, přestaňte v činnosti, kterou děláte.

2. Ledování. Velmi jemně aplikujte ledový sáček v 10minutových intervalech s 20minutovými přestávkami několikrát denně. Nikdy nepokládejte led přímo na pokožku (je potřeba jej zabalit do sáčku a do utěrky).

3. Zvedněte prst. Zvednutí poraněného prstu nad úroveň srdce zpomaluje záplavu krve a omezuje zánět a tlak.

4. Medikamenty. Protizánětlivé masti se dají koupit bez lékařského předpisu.

5. Ujistěte se, že můžete hýbat prstem. Pokud ne, vyhledejte lékařskou pomoc.

Dlouhodobá léčba

Během prvních 48 hodin po poranění se doporučuje léčení uvedené výše. Vaše bolest by se měla výrazně zlepšovat po uplynutí jednoho nebo dvou dnů základní péče. Na místě poranění se po počátečním otoku může objevit bolestivá modřina.

Jakmile se počáteční bolest a otok zlepší, měli byste se stále více snažit protáhnout a pohybovat zraněným prstem. Vyvarujte se jakýchkoli pohybů nebo akcí, které způsobují významný nárůst bolesti. Jemné masírování místa úrazu a okolního prostředí může pomoci zrychlit čas zotavení tím, že podpoří tok krve na místo. To může také pomoci rozbít mrtvé krevní buňky a tkáně.

Doba zotavení u naraženého prstu závisí do značné míry na závažnosti poranění a umístění. Většina naražených prstů se začne cítit mnohem lépe během tří až čtyř dnů. Složitější nebo závažnější případy mohou trvat několik týdnů nebo více, než se plně uzdraví.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments